Спорт

Владимир Илиев е Спортист на годината на България

Владимир Илиев е Спортист на годината за 2019 година.

Владимир Илиев бе обявен за Спортист на годината на България за 2019 година. Биатлонистът ни заслужи отличието, след като спечели сребърен медал от Световното първенство по биатлон в Швеция в началото на годината, предаде репортер на БГНЕС.

По-рано тази седмица Илиев бе отличен и с наградата „Спортен Икар“, а тази вечер той триумфира в 62-та церемония „Спортист на годината“ в зала „Асикс Арена“, организирана от Нове Холдинг. Подгласници на Илиев станаха лекоатлетката Ивет Лалова-Колио и тенисистът Григор Димитров. Лалова попада в десетката на престижната класация за осми път в кариерата си. Спринтьорката спечели и дебютната Награда на публиката.

Топ 10 на Спортист на годината:
1. Владимир Илиев
2. Ивет Лалова
3. Григор Димитров
4. Божидар Андреев
5. Тайбе Юсеин
6. Алберт Попов
7. Радослав Пантелеев
8. Кубрат Пулев
9. Мария Оряшкова
10. Боряна Калейн

За втора поредна година за Отбор на годината бе обявен националният ансамбъл по художествена гимнастика, който спечели сребърен медал от Световното първенство в Баку и златни медали от Световните купи в Минск и Казан. Наградата за треньор номер 1 на вестник „Труд“ спечели треньорката на ансамбъла Весела Димитрова.

За Спортист на годината с увреждания бе обявен лекоатлетът Християн Стоянов.

Всички Спортисти на България от 1958 г. досега:

1958 г. – Ваня Войнова – баскетбол

1959 г. – Лютфи Ахмедов – борба (свободен и класически стил)

1960 г. – Димитър Добрев – борба (класически стил)

1961 г. – Димитър Хлебаров – лека атлетика (овчарски скок)

1962 г. – Еньо Вълчев – борба (свободен стил)

1963 г. – Продан Гарджев – борба (свободен стил)

1964 г. – Боян Радев – борба (класически стил)

1965 г. – Георги Аспарухов – футбол

1966 г. – Продан Гарджев – борба (свободен стил)

1967 г. – Боян Радев – борба (класически стил)

1968 г. – Боян Радев – борба (класически стил)

1969 г. – Михаил Желев – лека атлетика

1970 г. – Петър Киров – борба (класически стил)

1971 г. – Петър Киров – борба (класически стил)

1972 г. – Йордан Биков – вдигане на тежести

1973 г. – Неделчо Колев – вдигане на тежести

1974 г. – Лиляна Томова – лека атлетика

1975 г. – Валентин Христов – вдигане на тежести

1976 г. – Иванка Христова – лека атлетика (гюле)

1977 г. – Тотка Петрова – лека атлетика

1978 г. – Здравка Йорданова, Светла Оцетова – гребане

1979 г. – Александър Томов – борба (класически стил)

1980 г. – Любомир Любенов – кану-каяк

1981 г. – Янко Русев – вдигане на тежести

1982 г. – Благой Благоев – вдигане на тежести

1983 г. – Васил Етрополски – фехтовка

1984 г. – Людмила Андонова – лека атлетика (висок скок)

1985 г. – Стефка Костадинова – лека атлетика (висок скок)

1986 г. – Йорданка Донкова – лека атлетика

1986 г. – Асен Златев – вдигане на тежести

1987 г. – Стефка Костадинова – лека атлетика (висок скок)

1987 г. – Христо Марков – лека атлетика (троен скок)

1988 г. – Таня Богомилова – плуване

1988 г. – Христо Марков – лека атлетика (троен скок)

1989 г. – Весела Лечева – спортна стрелба

1989 г. – Валентин Йорданов – борба (свободен стил)

1990 г. – Стефан Ботев – вдигане на тежести

1991 г. – Серафим Тодоров – бокс

1992 г. – Николай Бухалов – кану-каяк

1993 г. – Серафим Тодоров – бокс

1994 г. – Христо Стоичков – футбол

1995 г. – Стефка Костадинова – лека атлетика (висок скок)

1996 г. – Стефка Костадинова – лека атлетика (висок скок)

1997 г. – Йото Йотов – вдигане на тежести

1998 г. – Екатерина Дафовска – биатлон

1999 г. – Гълъбин Боевски – вдигане на тежести

2000 г. – Тереза Маринова – лека атлетика (троен скок)

2001 г. – Йордан Йовчев – спортна гимнастика

2002 г. – Румяна Нейкова – гребане

2003 г. – Йордан Йовчев – спортна гимнастика

2004 г. – Мария Гроздева – спортна стрелба

2005 г. – Веселин Топалов – шахмат

2006 г. – Албена Денкова и Максим Ставийски – фигурно пързаляне

2007 г. – Станка Златева – борба

2008 г. – Румяна Нейкова – гребане

2009 г. – Детелин Далаклиев – бокс

2010 г. – Станка Златева – борба

2011 г. – Станка Златева – борба

2012 г. – Кубрат Пулев – бокс

2013 г. – Иво Ангелов – борба

2014 г. – Григор Димитров – тенис на корт

2015 г. – Габриела Петрова – лека атлетика

2016 г. – Мирела Демирева – лека атлетика

2017 г. – Григор Димитров – тенис

2018 г. – Тайбе Юсеин – борба.
2019 г. – Владимир Илиев – биатлон. /БГНЕС

DW.COM